- Piese și componente | HEX #AC0200
- Compatibil AMS și sisteme multi-material (MMU)
- Nu este disponibil la rezervă/ReFill
Cand folosesti si cand nu
Parametri tehnici de printare
Compatibilitate
Filamentul este compatibil cu imprimantele BambuLab, inclusiv cu sisteme AMS și MMU, Prusa, Anycubic, Snapmaker, Elegoo, Creality, Raise 3D, etc.
Avantaje si Proprietati tehnice
Pregătit pentru căldură. Pregătit pentru impact. Încă PLA
Polymaker™ HT-PLA Pro este un PLA rezistent pentru piese funcționale care necesită o durabilitate mai bună în utilizarea reală. Se imprimă la fel de ușor ca PLA standard și își păstrează forma fără sarcină în medii calde. Este conceput pentru producători, ingineri și ferme de tipografie care au nevoie de o durabilitate reală fără complexitate suplimentară de imprimare.
Își păstrează forma până la 150 °C direct de pe platformă
Polymaker™ HT-PLA Pro este conceput pentru a-și păstra forma în medii expuse la căldură, fără sarcină. Temperatura sa de înmuiere Vicat atinge 148,3 °C direct de pe placa de fabricație și 150,5 °C după recoacere, testată în afara plăcii fără sarcină. Pentru aplicațiile care necesită rezistență la căldură sub sarcină, este necesară recoacerea. O recoacere de 30 de minute la 100 °C crește temperatura de deviere termică (HDT @ 0,45 MPa) de la 56,3 °C la 107,6 °C. Acest lucru îl face mai potrivit pentru cazuri de utilizare la căldură, cum ar fi pervazurile luminate de soare sau piesele plasate în apropierea mașinilor care emit căldură.
Durabilitate PLA de 2 ori mai mare
HT-PLA Pro își menține proprietățile termice puternice, îmbunătățind în același timp performanța mecanică. Comparativ cu HT-PLA obișnuit, oferă o rezistență la impact de peste 2 ori mai mare (9,94 kJ/m² vs 4,94 kJ/m²) și o aderență interstrat pe axa Z cu 30% mai mare (26,8 MPa vs 20,8 MPa). Acest lucru ajută piesele imprimate să reziste la impact și la despicare de-a lungul liniilor de strat.
Se printează cu setări de PLA
Spre deosebire de multe filamente pentru temperaturi ridicate, HT-PLA Pro imprimă cu setări PLA standard. Funcționează pe majoritatea imprimantelor FDM standard, fără incintă, fără hotend special și fără a fi necesare reglaje complexe. Acceptând viteze de imprimare de până la 300 mm/s, se poate integra în fluxurile de lucru de producție existente cu modificări minime.
Notă: Călirea este necesară pentru rezistența la căldură sub sarcină.
| Proprietăți mecanice | Valoare | Metodă de testare |
|---|---|---|
| Rezistență la tracțiune (X-Y) | 37.6 MPa | ISO 527 |
| Rezistență la tracțiune (Z) | 26.8 MPa | ISO 527 |
| Modul Young (X-Y) | 2.27 GPa | ISO 527 |
| Modul Young (Z) | 1.85 GPa | ISO 527 |
| Impact Charpy notched (X-Y) | 20.76 kJ/m² | ISO 179 |
| Impact Charpy un-notched (X-Y) | 45.7 kJ/m² | ISO 179 |
| Impact Charpy un-notched (Z) | 10.3 kJ/m² | ISO 179 |
| Proprietăți termice și fizice | ||
| Temperatură tranziție vitroasă Tg | 59.15°C | DSC, 10°C/min |
| Temperatură topire | 173.35°C | DSC, 10°C/min |
| Temperatura de înmuiere Vicat | 148.3°C (150,5°C după recoacere) | ISO 306 |
| HDT Method A — 1.80 MPa | 53.8°C | ISO 75 |
| HDT Method B — 0.45 MPa | 56.3°C (107,6°C după recoacere) | ISO 75 |
Teste efectuate pe epruvete cu infill 100%. X-Y = perpendicular pe straturi, Z = între straturi (aderență interstrat).
Față de HT-PLA standard, HT-PLA Pro oferă impact la rupere de peste 2x mai mare (9,94 kJ/m² față de 4,94 kJ/m²) și aderență Z cu 30% mai bună (26,8 MPa față de 20,8 MPa) — deci piesele rezistă mai bine atât la șoc, cât și la delaminare pe linia straturilor.
Aplicatii
Piese funcționale pentru medii calde (fără sarcină mecanică grea directă la cald): Datorită unei temperaturi de înmuiere Vicat de până la ~148–150 °C (fără sarcină) direct de pe patul de printare, își păstrează forma în medii cu temperaturi ridicate.
Aplicații expuse la soare sau căldură ambientală: Este ideal pentru obiecte amplasate în zone însorite (de exemplu, pe pervazul ferestrelor) sau în apropierea unor echipamente care emit căldură.
Piese mecanice și elemente structurale (după recoacere/annealing): Dacă piesele sunt supuse unor procese termice ulterioare (recoacere la 100 °C timp de 30 de minute), rezistența lor la deformare sub sarcină (HDT) crește considerabil, făcându-le potrivite pentru aplicații inginerești mai solicitante.
Prototipare rapidă și piese de uz general în ferme de printare (Print Farms): Având o rezistență la impact de peste două ori mai mare decât un HT-PLA standard și o aderență excelentă între straturi (pe axa Z), este robust la manipulare și poate fi printat rapid (până la 300 mm/s) folosind setările standard de PLA, fără a necesita incintă închisă sau duze speciale.
Nu este recomandat pentru: piese expuse în medii exterioare fără protecție UV, contact cu alimente.
Depozitare si manipulare
Nu lăsați filamentul în imprimantă după ce ați terminat de printat. Îndepărtați-l și depozitați-l într-un mediu uscat. Vă recomandăm să folosiți pungi vidate cu pliculeț de silicagel pentru a preveni absorbția de umiditate, menținând astfel proprietățile optime ale materialului.
Dacă filamentul a absorbit umiditate, vă recomandăm să îl uscați fie într-un uscător de filamente, precum Polydryer de la Polymaker sau cu soluții DIY.
- Sisteme de uscare și depozitare filament disponibile în magazin
- Ghid complet: cum depozitezi filamentul acasă
Post-procesare
Ai nevoie să lipești printuri 3D? - Descoperă adezivi specializați pentru printare 3D
Vrei să obții un finisaj perfect? - Găsește produse și sfaturi utile pentru post-procesarea printurilor
Resurse utile
Ghid complet: cum printezi cu succes cu PLA
Intrebări frecvente
Chiar nu are nevoie de incintă închisă?
Nu. HT-PLA Pro se imprimă pe orice imprimantă FDM standard cu o duză standard. Nu este necesară o cameră încălzită, o duză întărită sau ventilație suplimentară.
Este mai rezistent decât HT-PLA?
Da. HT-PLA Pro are o rezistență la impact de 2 ori mai mare decât HT-PLA și PLA obișnuit, cu o rezistență îmbunătățită la lipirea straturilor.
Este rezistent la UV?
Rezistența sa la UV este la egalitate cu PLA standard. Pentru expunerea directă susținută la UV în aer liber, ASA este alegerea mai bună.
Finisajul suprafeței este mat?
Nu. Are un finisaj semi-lucios la imprimare la 230 °C. Dacă doriți un finisaj mat, puteți imprima la 210 °C, dar acest lucru poate reduce rezistența.
Pot să îl călesc?
Da. Vă rugăm să consultați instrucțiunile de călire pentru piesele PLA imprimate 3D. Mai întâi, alegeți un dispozitiv de încălzire adecvat pentru călire / recoacere. Cea mai bună opțiune este o cameră de încălzire uniformă la temperatură, cum ar fi un cuptor de uscare cu aer forțat. Dacă folosiți un cuptor de uz casnic, partea orientată spre elementele de încălzire se poate supraîncălzi și înmuia prea mult. Pentru a reduce acest risc, înfășurați piesa în folie de aluminiu. Puteți folosi și o baie de apă sau o baie de ulei, dar evitați contactul cu fundul recipientului pentru a preveni supraîncălzirea și înmuierea. În al doilea rând, preîncălziți dispozitivul de încălzire la 100 °C. Odată ce temperatura țintă este atinsă, preîncălzirea este completă. Dacă spațiul permite, păstrați piesa atașată la patul imprimantei și introduceți întregul ansamblu în cuptor. Asigurați-vă că patul este în partea de jos și piesa este orientată în sus. Timpul de recoacere depinde de grosimea piesei imprimate: Mai puțin de 4 mm: 30-60 min 6 mm: 1-2 ore 8 mm: 2-4 ore 10 mm: 3-6 ore După timpul de recoacere necesar, lăsați piesa să se răcească în cuptor înainte de a o scoate. Procesul de recoacere/ călire este apoi finalizat. Modificarea dimensională așteptată după recoacere este de 0,3-0,6%, cu mici diferențe între axele XY și Z. Dacă spațiul este limitat și piesa trebuie îndepărtată de pe placa de fabricație, nu îndepărtați structurile de susținere. Așezați piesa în cuptor în orientarea sa originală de imprimare. Piesele mari sau cu pereți groși sunt mai dificil de recoacut. Folosiți un cuptor programabil acolo unde este posibil. Mențineți mai întâi piesa la 60 °C până când temperatura internă este uniformă, apoi încălziți rapid la 100 °C sau transferați-o direct într-un cuptor preîncălzit la 100 °C pentru a reduce riscul de deformare permanentă.
Este materialul food-safe?
Nu există date de conformitate food-safe pentru acest material. Polymaker precizează că, la nivel de industrie, nicio certificare FDA food-safe nu se aplică materialului în sine, ci obiectului finit în contextul complet de producție (design, echipament, mediu). Acest filament nu este recomandat pentru contactul direct cu alimente.
Disclaimer
Filamente3D.ro este distribuitor autorizat Polymaker în România din 2017, cu sistem de management certificat ISO 9001 și ISO 14001. Stoc real sincronizat în timp real, livrare a doua zi și ridicare în 30 de minute din București.
Fise tehnice
Ce spun clientii
Scrie-ti parerea si castiga puncte de loialitate in valoare de 5,00 RON.