Filament 1.75 mm FormFutura AthenaX CF10 (PCTG+CF10) 1kg
Rezistență la uzură
≡ Rigid și rezistent la impact
≡ Rezistență la tracțiune cu 59% mai mare decât AthenaX
≡ Super stabilitate dimensională

LUNI produsele vor fi predate catre curier.*
Poti ridica LUNI produsele pana la ora 17.00 din:
* cu exceptia sarbatorilor legale si a perioadelor anuntate pe site si blog ca fiind nelucratoare.
Cantitate: | 10+ | 20+ | 50+ |
---|---|---|---|
Discount: | 3% | 5% | 8% |
Pret final RON (cu TVA): |
397,00 RON | 389,00 RON | 377,00 RON |
Descriere
Rezistență la uzură
AthenaX CF10 combină toate beneficiile filamentului FormFutura AthenaX (PCTG) plus 10% fibre de carbon. Această armătură cu fibră de carbon oferă avantaje semnificative. Acest filament este rigid și încă rezistent la impact. Arată chiar și o rezistență la tracțiune îmbunătățită cu >59%.
AthenaX CF10 este materialul perfect pentru imprimarea 3D a pieselor rezistente la uzură. Acest filament de inginerie este foarte ușor de imprimat 3D pe imprimante desktop deschise. Nu este nevoie de incintă sau cameră încălzită. Factorul său scăzut de contracție și aderența perfectă a stratului fac din AthenaX CF10 să fie foarte ușor de printat.
***
Avantaje:
» Rigid și rezistent la impact
» Rezistență la tracțiune cu 59% mai mare decât AthenaX
» Super stabilitate dimensională
***
Caracteristici cheie:
> PCTG + 10% fibre de carbon
> HDT de 78°C / VICAT de 89°C
> Rigid și rezistent la impact
> Rezistență la tracțiune cu 59% mai mare decât AthenaX
> Super stabilitate dimensională
***
Aplicații:
> Ambalaje și containere
>Carcase și componente electronice
>Imprimarea 3D a pieselor de utilizare finală
>Producție la scara mica
>Realizarea de scule și ajutoare de fabricație
***
Întărirea filamentelor cu carbon are ca rezultat mari beneficii. Combină proprietățile unice ale ambelor materiale. Proprietățile termoplasticului se îmbunătățesc cu tot ceea ce oferă fibrele de carbon. Fibrele de carbon oferă o mulțime de beneficii, cum ar fi:
• Reducerea greutății
• Creșterea rezistenței la tracțiune
• Creșterea stabilității dimensionale
• Reducerea contracției / deformarii
• Creșterea rezistenței la căldură
• Creșterea rezistenței chimice
• Mascarea liniilor de strat cu un finisaj de suprafață mat în obiectele imprimate 3D
Acest lucru face ca filamentele armate cu fibră de carbon să fie extrem de versatile pentru diverse aplicații de imprimare 3D.
HDT (@0,455MPa) 78°C ISO 75
HDT (@ 1.820 Mpa) 68°C ISO 75
Temperatura de înmuiere Vicat 89°C DSC
Vă rugăm să rețineți că filamentele armate cu fibră de carbon conțin o concentrație relativ mare de fibre de carbon extrem de dure, care au o natură abrazivă. În general, aceste fibre de carbon vor accelera uzura duzelor din alamă, mult mai rapid decât filamentele neumplute. Noi
recomandăm să folosiți duze rubin sau duze din oțel călit.
AthenaX CF10 este un filament pe bază de PCTG plus fibre de carbon adăugate cu 10%. PCTG este moderat higroscopic și, prin urmare, se recomandă pre-uscarea filamentului la 75°C timp de aproximativ 24 de ore înainte de utilizare pentru rezultate optime. Veți beneficia la maximum de proprietățile materialului cu filamente pre-uscate. Pentru rezultate optime de imprimare vă recomandăm să imprimați filamentul AthenaX CF10 dintr-o cutie de uscare pentru a evita ca materialul să poată acumula umiditate din mediu.
Filamentul trebuie păstrat la temperatura camerei într-un loc uscat și întunecat, cu umiditate sub 15%. Temperatura de depozitare recomandată este de aprox. 18-25°C (64,4 -77,0°F). A se feri de umiditate, lumina solară și căldură directă. Dacă este depozitat corespunzător, produsul are o perioadă de valabilitate de 24 de luni. Pentru a obține cei mai buni parametri ai obiectului imprimat, se recomandă să uscați materialul înainte de utilizare și să îl imprimați 3D direct dintr-o cutie uscată.
***
(diametru: 1,75mm)
RECOMANDĂRI DE PRINTARE |
|
Temperatura de printare | ± 250° - 290°C |
Temperatură de platformă | ± 85° - 100°C |
Ventilator | 0 - 100% |
Incintă închisă | Recomandată |
Temperatură incintă | N/A |
Călire (Annealing) | N/A |
Viteza de printare | N/A |
Uscare | 75°C timp de 24h |
Compatibilitate cu viteză mare de printare (BambuLab, Creality K1Max, AnkerMake etc) | N/A |
PROBLEME?
> Încurcături ale filamentului pe rolă? - Citiți mai multe în ACEST articol
> Nu aderă filamentul la platformă? - Descoperiți ADEZIVI sau citiți mai multe în ARTICOL
POST-PROCESARE
> Lipire printuri - Găsiți SOLUȚII pentru lipirea printurilor
> Post-procesare printuri - Regăsiți AICI soluții pentru post-procesarea printurilor
PĂSTRARE ȘI DEPOZITARE ROLE DE FILAMENT |
Nu lăsați filamentul în imprimantă daca nu printați cu aceasta. Vă recomandăm să înlăturați filamentul din imprimantă și să îl depozitați într-o pungă vidată, cu pliculeț de silicagel astfel încât filamentul să nu absoarbă umiditate. Regăsiți VARIANTE pentru păstrarea și depozitarea rolelor de filament în bune condiții. |
***
Pentru informații mai detaliate, consultați secțiunea “FIȘE TEHNICE”
Informațiile furnizate în pagina acestui produs sunt destinate să servească drept ghiduri de bază referitoare la utilizarea produsului. Utilizatorii pot ajusta condițiile de printare pe baza nevoilor și situațiilor reale, fiind responsabili pentru determinarea siguranței, legalității, adecvării tehnice și practicilor de eliminare / reciclare a materialelor pentru aplicația prevăzută. Filamente 3D (Atelier Concept & Design Studio SRL) nu oferă niciun fel de garanție, decât dacă este anunțată separat, cu privire la adecvarea pentru orice utilizare sau aplicație particulară și nu este răspunzător pentru nici o daună, vătămare sau pierderi cauzate de utilizarea materialelor achiziționate de pe website, oricare ar fi aplicația acestora.
Detalii
Specificatii tehnice
Fise tehnice
Ce spun clientii
Scrie-ti parerea si castiga puncte de loialitate in valoare de 5,00 RON.